Salač obsadil v závodě Moto2 ve Španělsku jedenácté místo

foto Velká cena Španělska, závod mistrovství světa silničních motocyklů třídy Moto2, 28. dubna 2024, Jerez. Skupina jezdců na trati.

Jerez (Španělsko) - Filip Salač ve Velké ceně Španělska Moto2 bodoval na jedenáctém místě. V Jerezu zvítězil domácí Fermín Aldeguer před Američanem Joem Robertsem, který se posunul do čela průběžného pořadí mistrovství světa.

Závod královské třídy MotoGP vyhrál úřadující dvojnásobný mistr světa Francesco Bagnaia. Na druhém místě dojel šestinásobný světový šampion Marc Márquez ze Španělska, třetí příčku obsadil Ital Marco Bezzecchi.

Bagnaiovi k třetímu triumfu v Jerezu za sebou pomohl i pád domácího Jorgeho Martína v jedenáctém kole z prvního místa. Itala poté čekal souboj s Márquezem, a i když ho Španěl k obrovské radosti fanoušků dvakrát předjel, poslední slovo patřilo Bagnaiovi.

Sedmadvacetiletý člen továrního týmu Ducati si připsal první vítězství v sezoně a v průběžném pořadí se posunul z pátého místa na druhé. Od vedoucího Martína, který v Jerezu ovládl sobotní sprint, dělí Bagnaiu 17 bodů.

Salač v kvalifikaci obsadil 14. pozici, ale díky dobrému startu si polepšil o čtyři místa. Dvaadvacetiletý český jezdec se poté dlouho držel na desáté příčce, ale v posledním kole ho o ni připravil Thajec Somkiat Čantra.

Pro Salače i tak šlo o nejlepší výsledek v mistrovství světa od loňské říjnové Velké ceny Japonska, ve které byl pátý. Člen týmu ELF Marc VDS Racing, jenž před dvěma týdny v Austinu získal první letošní bod, je v pořadí MS šestnáctý.

"S víkendem jsem spokojený," řekl v rozhovoru pro Nova Sport Salač. "Jerez je trať, kde jsem se vždycky trochu trápil. Nakonec i loni, když jsem měl období, kdy se mi dařilo, tak jsem tady byly devátý," dodal.

Velká cena Španělska, závod mistrovství světa silničních motocyklů třídy Moto2, 28. dubna 2024, Jerez. Domácí jezdec Fermín Aldeguer v čele závodu, za ním jedou jeho krajané Manuel González a Sergio García. Aldeguer si první vítězství v sezoně připsal s náskokem 1,3 sekundy před Robertsem, kterému však druhé místo stačilo k posunu na první místo průběžné klasifikace. Americký závodník vede pořadí o pět bodů před Španělem Sergiem Garcíou.

Další závod čeká Salače za dva týdny v LeMans, kde loni obsadil druhé místo. "Je to velká motivace, když jsem tam byl naposledy na bedně. Bylo by to samozřejmě super, ale takový cíl tentokrát mít nebudu. Ale věřím, že se zase posuneme," uvedl Salač, jenž po operaci předloktí vynechal druhou Grand Prix sezony v Portugalsku.

Velká cena Španělska v Jerezu:

Moto3: 1. Veijer (Niz./Husqvarna) 33:29,725, 2. Muňoz -0,045, 3. Ortolá (oba Šp./KTM) -0,871, 4. Jamanaka (Jap./KTM) -4,849, 5. Kelso (Austr./KTM) -10,178, 6. Fernández (Šp./Honda) -10,353.

Průběžné pořadí (po 4 z 21 závodů): 1. Holgado (Šp./Gas Gas) 74, 2. Alonso (Kol./CFMoto) 68, 3. Veijer 46, 4. Ortolá 39, 5. Kelso 39, 6. Muňoz 38.

Moto2: 1. Aldeguer (Šp./Boscoscuro) 35:36,316, 2. Roberts (USA/Kalex) -1,287, 3. González (Šp./Kalex) -1,568, 4. García (Šp./Boscoscuro) -6,226, 5. Arenas (Šp./Kalex) -8,059, 6. Ogura (Jap./Boscoscuro) -12,490, ...11. Salač (ČR/Kalex) -20,045.

Průběžné pořadí (po 4 z 21 závodů): 1. Roberts 69, 2. García 64, 3. Aldeguer 54, 4. González 46, 5. Ogura 43, 6. López (Šp./Boscoscuro) 38, ...16. Salač 6.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 40:58,053, 2. M. Márquez (Šp./Ducati) -0,372, 3. Bezzecchi (It./Ducati) -3,903, 4. Á. Marquez (Šp./Ducati) -7,205, 5. Bastianini (It./Ducati) -7,253, 6. Binder (JAR/KTM) -7,801.

Průběžné pořadí (po 4 z 21 závodů): 1. Martín (Šp./Ducati) 92, 2. Bagnaia 75, 3. Bastianini 70, 4. Acosta (Šp./KTM) 69, 5. Viňales (Šp./Aprilia) 63, 6. M. Márquez 60.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 7.05.2024 ČTK